ВМІСТ КРЕАТИНІНУ В М’ЯЗАХ СВИНЕЙ РІЗНОЇ ЛОКАЛІЗАЦІЇ
О.Ю.Канюка1, О.І.Цебржинський2
1Інститут свинарства і агропромислового виробництва НААН
Шведська Moгила, 1, м. Полтава, 36013, Україна, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
2Полтавський національний педагогічний університет імені В.Г.Короленка вул. Остроградського, 2, м. Полтава, 36003, Україна
Креатинін входить до числа речовин, які обумовлюють аромат та смак м’ясних продуктів. Літературні дані репрезентують різні величини креатиніну у м’язах тварин. Це обумовлено застосуванням різних методів, систем одиниць та різного пробовідбору. Тому для уніфікації, було визначено вміст креатиніну в мкмоль/кг маси м’яза парної туші. Метою наших досліджень було з’ясувати рівень креатиніну в м’язах свиней породи ландрас та велика біла (кастрати). Дослідні зразки відбирали від м’язів парних туш свиней: напівперетинчастий м’яз (окіст), найдовший м’яз спини (НМС), вентрально-зубчатий м’яз (шия), прямий м’яз живота (підчеревина), реберна частина діафрагми (діафрагма), трапецієподібний м’яз (спина). Креатинін визначали за реакцією Яффе з пікриновою кислотою в лужному середовищі. Рівень креатиніну у м’язах свиней знаходиться в межах 2,4–3,9 ммоль/кг. Однаковий високий вміст креатиніну мають м’язи — напівперетинчастий м’яз та найдовший м'яз спини. Найменше у шийній частині (вентрально зубчатий м’яз). При зміні будь-якого фактору зменшення мінливості величини креатинину будемо спостерігати в такому порядку: діафрагма → шия → підчеревина → НМС → спина → окіст. Встановлені довірчі інтервали (95 %) для величини креатиніну в досліджуваних м’язах. Вірогідної різниці за критерієм Манна-Уітні між більшістю м’язів не має, але шийний м’яз суттєво відрізняється від інших. Встановлено кореляційні зв’язки в наступних випадках: окіст–діафрагма rs=–0,658 (р≤0,05), окіст–спина rs=0,667 (р≤0,05), діафрагма–спина rs=–0,833 (р≤0,01). Рівень креатиніну в однойменних м’язах свиней порід ландрас та велика біла був порівняно однаковий, відмінності спостерігалися тільки у діафрагмі. Фактор породи впливає не на всі м’язи свиней (різниця між окостом (р≤0,05), діафрагмою та спиною (р≤0,01)). Фактор ваги (вмежах 96–112 кг) не впливає на рівень креатиніну в м’язовій тканині свиней.
Ключові слова: КРЕАТИНІН, М’ЯЗОВА ТКАНИНА, СВИНІ, НАПІВПЕРЕТИНЧАСТИЙ М’ЯЗ (ОКІСТ), НАЙДОВШИЙ М’ЯЗ СПИНИ (НМС), ВЕНТРАЛЬНО-ЗУБЧАТИЙ М’ЯЗ (ШИЯ), ПРЯМИЙ М’ЯЗ ЖИВОТА (ПІДЧЕРЕВИНА), РЕБЕРНА ЧАСТИНА ДІАФРАГМИ (ДІАФРАГМА), ТРАПЕЦІЄПОДІБНИЙ М’ЯЗ (СПИНА)