ВМІСТ ВАЖКИХ МЕТАЛІВ У ТКАНИНАХ БДЖІЛ ТА ЇХ ПРОДУКЦІЇ ЗАЛЕЖНО ВІД АГРОЕКОЛОГІЧНИХ УМОВ КАРПАТСЬКОГО РЕГІОНУ
І.І.Ковальчук,Р.С.Федорук
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Інститут біології тварин НААН, вул. В.Стуса, 38, м.Львів, 79034, Україна
Проведено дві серії досліджень тканин і продукції медоносних бджіл з різних агроекологічних зон Карпатського регіону України. Дослідження першої серії проведені у весняно-літній період в агроекологічних умовах Західного регіону України з різною інтенсивністю техногенного навантаження — пасіки, що перебували на відстані 15 км (I дослідна) і 30 км (II дослідна) від промислового центру, як екологічної зони інтенсивного техногенного навантаження, де утримувались бджолосім’ї контрольної пасіки. Друга серія досліджень проведена в агроекологічних зонах з різним антропогенним навантаженням на довкілля — у низинній, передгірній та гірській зонах Карпат. Контролем визначено пасічниче господарство, яке знаходилося в низинній агроекологічній зоні. Дослідними визначено пасічничі господарства передгірної та гірської зон. Зразки тканин бджіл і продукції відбирали з 3 - х вуликів з кожної зони у весняно-літній період і визначали концентрацію окремих важких металів (Fe, Сu, Ni, Cr, Zn, Pb і Cd) на атомно-абсорбційному спектрофотометрі СФ-115 ПК.
У результаті проведених досліджень встановлено, що утримання медоносних бджіл в агроекологічних умовах з незначним рівнем техногенного забруднення супроводжується нижчим вмістом важких металів у продукції бджільництва. Вірогідно нижчу концентрацію Fe, Zn, Cu, Cr, Ni, Pb, Cd встановлено у тканинах голови медоносних бджіл, які утримувалися на відстані 15 і 30 км від зони інтенсивного техногенного навантаження. У тканинах грудей медоносних бджіл І і ІІ дослідних груп встановлено вірогідно нижчу концентрацію Fe, Zn, Cu, Ni та Pb і вірогідно вищу концентрацію Cr порівняно з вмістом їх у тканинах бджіл контрольної групи. У тканинах черевця встановлено вірогідно нижчу концентрацію всіх досліджених важких металів, крім Cu, яка не відрізняється від показника контрольної групи.
Встановлено, що агроекологічні умови передгірної та гірської зон Карпат з різним антропогенним навантаженням сприяють вірогідному зниженню вмісту Cu та Ni у тканинах голови, грудного та черевного відділу медоносних бджіл, а також у меді та бджолиному обніжжі на тлі суттєвого зниження у цій продукції (до слідових залишків) Pb та Cd. Узагальнено результати досліджень щодо можливого використання продуктів бджільництва у якості біоіндикатора екологічного забруднення природного середовища важкими металами. За результатами досліджень обговорюється визначальний вплив агроекологічних умов утримання і живлення медоносних бджіл на показники мінерального складу продукції бджільництва.
Ключові слова: БДЖОЛИ, ТКАНИНИ,ПРОДУКЦІЯ БДЖІЛЬНИЦТВА, БДЖОЛИНЕ ОБНІЖЖЯ, МЕД, ВАЖКІ МЕТАЛИ, АГРОЕКОЛОГІЧНІ УМОВИ