ВИКОРИСТАННЯ ІМУНОГЕНЕТИЧНИХ МАРКЕРІВ ДЛЯ ВИЯВЛЕННЯ КОРІВ, РЕЗИСТЕНТНИХ АБО ЧУТЛИВИХ ДО МАСТИТІВ
Т.М.Супрович1, В.В.Влізло2
1Подільський державний аграрно-технічний університет, Україна, м. Кам’янець-Подільський, 32316, вул. Т. Шевченка, 13, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
2Інститут біології тварин НААН, Україна, м. Львів, 79034, вул. В.Стуса, 38
У статті наведено можливість застосування молекулярно-генетичних методів з використанням головного комплексу гістосумісності в діагностиці маститів корів.
Проблема традиційної селекції ВРХ полягає у тривалості термінів оцінки корів. З появою генетичних маркерів з’явилася можливість прискорити темпи селекції. Відомо, що сприйнятливість корів до маститів — генетично обумовлена ознака. Це спрямовує зусилля дослідників на пошуки генетичних маркерів асоційованих зі стійкістю або схильність корів до маститів. Стає можливим прогнозування прояву захворювання на ранньому етапі постнатального онтогенезу.
Для підвищення точності прогнозу варто сполучити декілька маркуючих ознак даної патології, оскільки стійкість до факторного захворювання (яким у більшості випадків є мастит) залежить від різноманітних механізмів патогенезу.
З відкриттям головного комплексу гістосумісності з’явилася перспектива виявляти молекулярно-генетичні маркери одразу ж після народження корови і на основі встановлених для популяції попередніми дослідженнями маркерів прогнозувати фенотипічний прояв захворювання в майбутньому.
Дослідження проведено на коровах української червоно-рябої молочної породи. Для виявлення «інформаційних» антигенів класу 1 та алелів гена DRB3 BoLA-системи була сформована база з групи резистентних та сприйнятливих до захворювань вимені корів. Ідентифікація антигенів I класу BoLA-системи проводилася стандартним двоступінчатим мікроцитотоксичним тестом за Kissmeyer-Nielsen в модифікації для великої рогатої худоби. Спектр алелів гена BoLA-DRB3 вивчали за допомогою ПЛР. Комплексним аналізом «інформаційних» антигенів, виявлених в популяції, та за результатами статусметричного і біометричного аналізу встановлено BoLA-антигени асоційовані з маститом, які можуть бути запропоновані, як маркери зв’язані зі сприйнятливістю (W6 і A16) і резистентністю (A17 і А19) до захворювання. Біометричний аналіз частотного спектру алелів гена BoLA-DRB3 показав, що зі сприйнятливістю до захворювань вимені у корів червоно-рябої молочної породи асоціюються алелі гена BoLA-DRB3*07 і *08. Тісний зв’язок з резистентністю проявляють алелі *22 та *24.
Ключові слова: КОРОВИ, МАСТИТ, ГОЛОВНИЙ КОМПЛЕКС ГІСТОСУМІСНОСТІ, МОЛЕКУЛЯРНО-ГЕНЕТИЧНІ МАРКЕРИ, АНТИГЕНИ, АЛЕЛІ, СТАТУСМЕТРІЯ