an1

ФІЗІОЛОГО-БІОХІМІЧНИЙ ВПЛИВ ЦИТРАТІВ НАНОЧАСТИНОК ХРОМУ ТА СЕЛЕНУ В ОРГАНІЗМІ ЩУРЕНЯТ

Р. С. Федорук1, Н. М. Хомин2, М. М. Хомин1

khomynmykh@ukr.net

1 Інститут біології тварин НААН, вул. В.Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна;

2Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З.Гжицького, вул. Пекарська, 50, м. Львів, 79050, Україна


Обгрунтовано доцільність дослідження біологічного впливу цитратів наночастинок Crі Se, які є недостатньо вивчені щодо фізіолого-біохімічних механізмів їхньої дії в організмі ссавців взагалі, і в сполуках з органічними кислотами зокрема.

Дослідження проведено в умовах віварію ІБТ НААН на самках-сестрах з новонародженими щуренятами, розділеними на 5 груп. Контрольна (І) група — самка з приплодом отримували стандартний раціон (СР) з гранульованого комбікорму і овочів. Тварини ІІ (дослідної) групи, крім СР одержували з 10 дня лактації впродовж 60 діб з питною водою цитрат наночастинок хрому з розрахунку 37,0 мкг Cr/кг м.т./добу, ІІІ дослідної — СР та цитрат наночастинок хрому з розрахунку 74,0 мкг Cr/кг м.т./добу, IV дослідної — СР та цитрати наночастинок хрому і селену з розрахунку по 37,0 мкг Cr та Se/кг м.т./добу, V дослідної — СР та цитрати наночастинок хрому і селену з розрахунку по 74,0 мкг Cr та Se/кг м.т./добу.

Дослідження маси тіла самок і щуренят проводили у підготовчий період, а також на 40 і 60 доби випоювання добавок. На 40 і 60 добу щуренята-аналоги піддавались декапітації для взяття крові і визначення вмісту ретинолу, α-токоферолу, Кальцію, неорганічного фосфору, холестеролу, триацилгліцеролів, сечовини та активності лужної фосфатази. Після декапітації визначали масу тіла щуренят та їхніх внутрішніх органів. У тканинах печінки та м’язів визначали вміст фенолів.

Встановлено, що випоювання щуренятам ІІІ групи мінеральної добавки зумовлює зростання активності лужної фосфатази та зменшення вмісту холестеролу у крові, збільшення маси їх тіла, печінки і підшлункової залози. Комплексне випоювання тваринам IV групи меншої кількості цитратів наночастинок Cr і Se сприяло підвищенню інтенсивності дезінтоксикаційних процесів, вмісту фенолсульфатів і фенолглюкуронідів у тканинах печінки та м’язів, збільшенню маси тіла щуренят та їх печінки. За умов збільшення кількості цитратів наночастинок Cr і Se у питній воді тварин V групи, утворення фенолсульфатів та фенолглюкуронідів у тканинах печінки і м’язів зберігалося на рівні ІV групи, проте зростала концентрація вільних фенолів, а також збільшувалась маса печінки та шлунку порівняно з цими ж показниками у тварин контрольної групи.

 Ключові слова: ЩУРЕНЯТА, КРОВ, М’ЯЗИ, ПЕЧІНКА, ХРОМ, СЕЛЕН, ФІЗІОЛОГО-БІОХІМІЧНІ ПРОЦЕСИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search