an1

ФУНКЦІОНАЛЬНИЙ СТАН СИСТЕМИ ЕРИТРОНУ ЗА ДІЇ Т-2 ТОКСИНУ І МОЖЛИВІСТЬ КОРЕКЦІЇ АЕРОСИЛОМ

О.І.Федякова, І.Я.Коцюмбас

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Державний науково-дослідний контрольний інститут ветеринарних препаратів такормових добавок, 79019, м. Львів, вул. Донецька, 11


Часто зміни структурно-функціонального стану еритрона є діагностичним показником впливу хімічних факторів на організм. У нормальних умовах еритроцити здатні протидіяти в деякій мірі різним чинникам, але це знижує опір мембран. Такий ефект спостерігається при старінні і негативному впливі факторів, в тому числі мікотоксинів. Особливо небезпечні (через широкое поширення в природі) є токсини мікроскопічних грибів Fusarium, в тому числі Т-2 токсин, який належить до класу небезпеки 1 (LD50 для більшості видів в одному пероральному введенні 210мг/кг. Оскільки червоні кров'яні клітини дуже чутливі до хімічних речовин морфо-функціональні зміни дозволяють встановити інтенсивність токсичного впливу.

Дослідження було проведено на щурах-самцях лінії Вістар масою 180200 г. Були проведені дві фази досліджень. По-перше, було вивчено вплив Т-2 токсину після одноразового введення дозою 1/10 ЛД50. Ефект аеросилу на 4-й день після введення токсину вивчали на другому етапі.

Досліджено вплив Т-2 токсину на окремі гематологічні показники крові щурів, морфо-функціональний стан еритрону. Встановлено депресивний вплив Т-2 токсину на систему еритропоезу та біосинтез білка, що призводить до зниження кількості еритроцитів, гематокритного числа, концентрації гемоглобіну та похідних показників. Виявлено також зниження стійкості еритроцитів до гемолітика та популяційний перерозподіл вікових фракцій зумовлений пришвидшеним старінням клітин під дією токсиканта. Вивчено позитивні зміни всіх вище зазначених показників при одночасному введенні з токсином аеросилу. Зміна гематологічних показників та динаміка виходу ретикулоцитів вказують на високі сорбційні здатності аеросилу щодо Т-2 токсину.

Ключові слова: ЕРИТРОН, Т-2 ТОКСИН, ГЕМАТОЛОГІЧНІ ПОКАЗНИКИ, ЕРИТРОЦИТИ, ГЕМАТОКРИТ, ГЕМОГЛОБІН, ЕРИТРОГРАМИ, ФРАКЦІОНУВАННЯ ЕРИТРОЦИТІВ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search