an1

БІОТИЧНІ ЗВ’ЯЗКИ ПАТОГЕННИХ БАКТЕРІЙ

ERYSIPELOTHRIX RHUSIOPATHIAE ТА СИНЬОЗЕЛЕНИХ ВОДОРОСТЕЙ

MІCROCYSTISPULVEREA

О.В.Гулай, О.М.Жукорський

ol.gulay@rambler.ru

Інститут агроекології і природокористування НААН,

вул. Метрологічна, 12, м. Київ, 03143


Перебуваючи у складі прісноводних екосистем, бактерії E. rhusiopathiae вступають у складні екологічні взаємовзв’язки з різноманітними видами живих організмів, у тому числі численними видами водоростей. У результаті цих взаємодій щільність популяцій E. rhusiopathiae, а також деякі з властивостей бактерій можуть зазнавати змін. Враховуючи те, що до організму людей і тварин збудник потрапляє з ґрунту та водойм, екологічні фактори, що впливають на існування бактерій E. rhusiopathiae в об’єктах зовнішнього середовища набувають важливого епідемічного та епізоотичного значення.

Досліджували взаємодію бактерій E. rhusiopathiae з колекції Інституту ветеринарної медицини НААН та синьозелених водоростей (Cyanophyta) виду Mіcrocystispulverea (Wood) Forti emend. ElenkHPDP-30 з колекції Інституту гідробіології НАН України (HPDP). Для проведення дослідів з вивчення алелопатичного впливу культури водоростей M. pulverea розводили дистильованою водою у співвідношені 1:100 та фільтрували через стерилізуючі целюлозні фільтри з порами діаметром 0,2 мкм. До фільтрату додавали стерильну дистильовану воду та 0,1 см3 культури E. rhusiopathiae з розрахунку одержання розведення вихідної культури водорості 1х10-4. Контрольні зразки містили аналогічні співвідношення стерильного середовища Фітцджеральда, дистильованої води та культур E. rhusiopathiae. У дослідах з сумісного культивування культури еризипелотріксів і водоростей змішували у співвідношені 1:10.

Встановлено, що в умовах прісноводних екосистем водорості M. pulverea виявляють алелопатичну активність стосовно до популяцій бактерій E. rhusiopathiae. За умов контрольованого експерименту щільність культур E. rhusiopathiae під дією біологічно активних речовин, виділених водоростями виду M. Pulverea, знижується на 13,0–21,8 % порівняно з контролем, що свідчить про їх бактеріостатичну дію. За умов спільного культивування бактерії E. rhusiopathiae не вплинули на показники накопичення біомаси водоростями M. pulverea.

Ключові слова: БАКТЕРІЇ ERYSIPELOTHRIX  RHUSIOPATHIAE, СИНЬОЗЕЛЕНІ ВОДОРОСТІ

MІCROCYSTISPULVEREA, АЛЕЛОПАТИЧНИЙ ВПЛИВ

 

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search