an1

РОЛЬ ЛІПІДІВ ЕРИТРОЦИТАРНИХ МЕМБРАН У ФОРМУВАННІ РЕЗИСТЕНТНОСТІ ДО ЙОНІВ ЦИНКУ

Ю.І.Сеник, В.О.Хоменчук, В.З.Курант, В.В.Грубінко

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

ТернопільськийнаціональнийпедагогічнийуніверситетіменіВолодимираГнатюка, хіміко-біологічнийфакультет, кафедрахімії, вул. МаксимаКривоноса, 2, м. Тернопіль, 46027, Україна

Актуальною проблемою сучасної біологічної науки є діагностика розвитку патологічних змін у популяціях тварин за дії несприятливих чинників. Серед них вагому роль відіграють йони металів, які, потрапляючи у гідроекосистеми, володіють вираженою шкодочинністю.

Однією з основних мішеней йонів металів є мембрани еритроцитів у зв’язку з цим їх структурна перебудова є одним із важливих механізмів регуляції надходження металів до клітини. Зміни складу їх мембран можуть бути використані як біоіндикативні показники.

Досліджено зміни вмісту ліпідів у мембранах еритроцитів коропа (Cyprinus carpio L.) та щуки (Esox lucsus L.) за дії 0,5 і 2 мг/дм3 йонів цинку. Встановлено, що за дії металу спостерігаються концентраційнозалежні зміни загального вмісту ліпідів, неполярних ліпідів та окремих фракцій фосфоліпідів: фосфатидилхоліну, лізофосфатидилхоліну, фосфатидилетаноламіну, фосфатидилсерину, фосфатидилінозитолу, сфінгомієліну та їх співвідношення.

Так, за експозиції йонів допорогової концентрації у еритроцитах щуки встановлено активацію синтезу фосфоліпідів та зниження вмісту холестеролу і триацилгліцеролів. Ці зміни вказують на зниження мікров'язкості мембрани та збільшення ролі ФЛ у регуляції проникності мембрани для йонів металу. Натомість за дії сублетальної кількості металу спостерігається накопичення ТАГ, СМ та зростання співвідношення ХЛ/ФЛ, що сприяє збільшенню щільності біліпідного шару та, відповідно, зниженню його проникності. Незважаючи на адаптивну роль ФЕА, значне його накопичення з одночасним гідролізом ФХ сприяє його появі на зовнішньому шарі мембрани еритроцитів, внаслідок чого спостерігається зростання її проникності.

Ключові слова: ЕРИТРОЦИТИ, МЕМБРАНИ, КРОВ, НЕПОЛЯРНІ ЛІПІДИ, ФОСФОЛІПІДИ, КОРОП, ЩУКА, ЦИНК, ТОКСИКОРЕЗИСТЕНТНІСТЬ, АДАПТАЦІЯ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search