ХАРАКТЕРИСТИКА ПОПУЛЯЦІЙНО-ГЕНЕТИЧНИХ ПАРАМЕТРІВ КОНЕЙ РИСИСТИХ ПОРІД
І. О. Супрун
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Національний університет біоресурсів і природокористування України, вул. Героїв Оборони 12, корпус 7а, к 204, м. Київ 03041
Використання популяційно-генетичних параметрів дозволяє з високим ступенем об’єктивності визначати племінну цінність тварин та ефективно розробляти селекційні програми. Найважливішими серед селекційно-генетичних параметрів є фенотипова мінливість, зв’язок між господарсько корисними характеристиками, успадковуваність і повторюваність ознак. Результати досліджень ґрунтуються на матеріалах селекційно-племінного обліку випробування більше ніж 800 коней (2002–2010 років народження) орловської, російської та французької рисистих порід на Київському іподромі.
Вивчено середньоарифметичні значення, ступінь мінливості генетичних параметрів жвавості та промірів коней рисистих порід, успадковуваність їх жвавості, зв’язок між окремими селекційними характеристиками, а також вивчено силу впливу окремих факторів на жвавість, висоту в холці, косу довжину тулуба, обхват грудей за лопатками та обхват п’ястка коней рисистих порід.
Порівняння жвавості жеребців і кобил орловської рисистої породи усіх вікових категорій свідчить на користь жеребців. Різниця між статями становить 5,52 с (р>0,99).
Серед трьох порід найвищу жвавість у старшому віці мають представники орловської рисистої породи.
Повторюваність результатів іподромних випробувань на дистанцію 1600 метрів для коней орловської рисистої породи дво- і трирічного віку склала 0,600 (Р>0,95). Цей показник дещо вищий за середній рівень повторюваності ознаки, що дозволяє проводити ефективний відбір коней вже в дворічному віці, прогнозуючи їх подальшу жвавість.
Найвищий коефіцієнт успадковуваності за вказаного варіанту порівняння було виявлено у пар матері-дочки та матері-сини. Тобто, від матерів з високою жвавістю можна з ймовірністю 36–44 % очікувати жвавих нащадків. Стосовно прогнозування жвавості нащадків за результатами випробування батьків, більш вірогідними вони є для синів.
Ключові слова: ОРЛОВСЬКА, РОСІЙСЬКА, ФРАНЦУЗЬКА РИСИСТІ ПОРОДИ КОНЕЙ, ЖВАВІСТЬ, ВИСОТА В ХОЛЦІ, КОСА ДОВЖИНА ТУЛУБА, ОБХВАТ ГРУДЕЙ ЗА ЛОПАТКАМИ, ОБХВАТ П’ЯСТКА, СЕРЕДНЄ АРИФМЕТИЧНЕ ЗНАЧЕННЯ, МІНЛИВІСТЬ, КОЕФІЦІЄНТ ВАРІАЦІЇ, КОЕФІЦІЄНТ УСПАДКОВУВАНОСТІ, КОРЕЛЯЦІЯ