ОСОБЛИВОСТІ СТРУКТУРНОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ КЕРАТИНУ НОРМАЛЬНИХІ ПАТОЛОГІЧНО СТОНШЕНИХ ВОВНЯНИХ ВОЛОКОН
В. В. Гавриляк1, Г. М. Седіло2
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
1Інститут біології тварин НААН, Україна, м. Львів, 79034, вул. В. Стуса, 38
2Інститут землеробства і тваринництва західного регіону НААН, Україна,
Львівська обл., 81115, с. Оброшино, вул. Грушевського
У статті описано метод фракціонування вовняних волокон, який дозволяє отримати та кількісно охарактеризувати чотири фракції протеїнів.
Для досліджень використовували нормальні та патологічно стоншені ділянки вовняних волокон асканійських кросбредних вівцематок.
За дії відновника різних концентрацій у поєднанні із аніонним детергентом із вовняного волокна виділено фракції протеїнів матриксу, мікрофібрил, високомолекулярних білків та кутикули.
За допомогою електрофоретичного аналізу було показано, що у зоні білків із молекулярною масою 50–40 кДа, які відповідають протеїнам мікрофібрил, виявлено 2 поліпептидні ланцюги, які відповідають І типу і ІІ типу інтермедіальних філаментів. У низькомолекулярній ділянці виявлено смуги матриксних або кератин-асоційованих протеїнів із молекулярною масою 30–10 кДа. Вище від зони мікрофібрилярних протеїнів розміщена смуга, яка відповідає мінорному білковому компоненту із молекулярною масою 100 кДа. Ці дані свідчать, що електрофоретичний профіль кератину вовняного волокна відповідає його структурним компонентам, отриманим за допомогою фракціонування.
За допомогою описаного методу проведено аналіз співвідношення різних протеїнових компонентів у вовняних волокнах за норми та патологічного стоншення. Показано, що така вада вовняного волокна, як патологічне стоншення, характеризується вірогідним зменшенням вмісту матриксних або кератин-асоційованих протеїнів, що вказує на перерозподіл кристалічної та аморфної фаз у волокні.
Цей метод може бути застосований для аналізу структурних змін у кератинових волокнах за дії різноманітних аліментарних, фізичних чи хімічних чинників.
Ключові слова: ВОВНЯНЕ ВОЛОКНО, КЕРАТИН, ФРАКЦІОНУВАННЯ, МАТРИКСНІ ПРОТЕЇНИ, ПРОТЕЇНИ МІКРОФІБРИЛ, ВИСОКОМОЛЕКУЛЯРНІ ПРОТЕЇНИ, КУТИКУЛА