an1

СУЧАСНІ УЯВЛЕННЯ ПРО ФАГОЦИТОЗ

Р. П. Маслянко1, С. С. Грабовський1, Грабовська О. С.2

1Львівський національний університет ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, вул. Пекарська, 50, Львів, 79010, Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

2Інститут біології тварин НААН, вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна,

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Стаття присвячена сучасним уявленням про фагоцитоз — одну із найважливіших захисних реакцій організму в розпізнанні, ізоляції та знешкодженні носіїв чужорідної генетичної інформації. Розглянуто основні стадії фагоцитарного процесу, представлено характеристику функціональної активності клітин, що здійснюють фагоцитоз — нейтрофільних гранулоцитів і макрофагів; представлені схеми взаємодії фагоцитів один з одним, іншими клітинами та мікроорганізмами за інфекційних процесів.

Морфологічним субстратом захисної функції в організмі є різновидні клітинні форми, які різняться за структурою, місцем зосередження в органах і тканинах, але в цілому діють як єдина система, яка функціонує завдяки двом видам клітин — поліморфноядерним та моноцитарним лейкоцитам, створюючи захист від багатьох чинників, які дестабілізують антигенний гомеостаз. При цьому нейтрофільні гранулоцити є високоспеціалізованими клітинами з більш вираженою біологічною активністю, ніж моноядерні, що дозволяє їм ефективніше нейтралізувати та елімінувати патогени.

Захист організму від інфекцій полягає у послідовному включенні в боротьбу зі збудниками інфекції трьох різних складових: 1) чинників природної резистентності, 2) ранньої імунної відповіді, 3) набутої імунної відповіді. Фактори природної резистентності включаються до захисту моментально після переборення збудником шкірних та слизових оболонок і його проникнення до внутрішнього середовища організму.

Згадується про те, що окремі поліаміни відіграють важливу роль у контролюванні вродженої імунної відповіді в організмі тварин, що пов’язано з експресією генів.

Ключові слова: ФАГОЦИТОЗ, НЕЙТРОФІЛЬНІ ГРАНУЛОЦИТИ, МАКРОФАГИ, МІКРООРГАНІЗМИ, ІНФЕКЦІЙНІ ПРОЦЕСИ, ПОЛІАМІНИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search