ТОКСИКОЛОГІЧНА ОЦІНКА ЛОРАТАДИНУ

НА ЛАБОРАТОРНИХ ТВАРИНАХ

О. Б. Кузьмінов

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Національний медичний університет імені Данила Галицького, вул. Пекарська, 69, Львів, 79010, Україна

Антигістамінний препарат 2-го покоління — лоратадин, виробляється хіміко-фармацевтичними підприємствами України, що потребує розробки гігієнічного нормативу допустимого вмісту в повітрі робочої зони виробничих приміщень.

Встановлювали параметри токсичності лоратадину в умовах гострих і субхронічного токсикологічних експериментів на лабораторних тваринах. У дослідженнях використовували білих нелінійних щурів, білих нелінійних мишей і кролів. Лоратадин вводили перорально, інтраназально, наносили на шкіру та слизові оболонки.

Тривалість гострих дослідів становила 14 діб, субхронічного — 24 доби.

Встановлено, що лоратадин відноситься до помірно небезпечних речовин. Середньосмертельні дози для лабораторних тварин становлять від 1980 мг/кг до 6150 мг/кг. Абсолютно смертельна доза лоратадину для щурів становила 10000 мг/кг, для мишей 4000 мг/кг. У клінічній картині гострого отруєння переважали симптоми ураження центральної нервової системи. Смерть тварин розтягнута у часі, наступає, починаючи з першої доби експерименту, і виникає внаслідок гострої серцевої недостатності з гіперемією та набряком легень. В інших внутрішніх органах знайдені ознаки гострої недостатності кровообігу. У тварин, що вижили, загальний стан нормалізувався на 4 добу.

За розрахунковим показником небезпека розвитку гострого перорального отруєння незначна. Шкірно-резорбтивний ефект та місцево-подразнювальна дія при потраплянні на шкіру — відсутні.

Лоратадинволодіє середньовираженою місцево-подразнювальною дією при потраплянні на слизову оболонку очей. Відновлення офтальмостатусу відбувається на 3 добу експерименту без проведення медикаментозного лікування.

В умовах введення в поступово наростаючих дозах лоратадин проявляє сильну кумулятивну активність з розвитком клінічної картини субхронічної інтоксикації.

Ключові слова: ЛОРАТАДИН, ПАРАМЕТРИ ТОКСИЧНОСТІ, ШКІРНО-РЕЗОРБТИВНИЙ ЕФЕКТ, МІСЦЕВО-ПОДРАЗНЮВАЛЬНА ДІЯ, КУМУЛЯТИВНА АКТИВНІСТЬ

 

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search