ЖОВЧНІ КИСЛОТИ В ОРГАНІЗМІ ЗДОРОВИХ І ХВОРИХ НОВОНАРОДЖЕНИХ ТЕЛЯТ ТА ПІСЛЯ ЗАСТОСУВАННЯ ЕНТЕРОСОРБЕНТІВ
В. А. Томчук
Національний університет біоресурсів і природокористування України,
вул. Героїв Оборони, 15, Київ, 03041, Україна
Враховуючи виключно важливу роль жовчних кислот у процесах травлення та засвоєння компонентів корму ліпідної природи, було досліджено проміжний обмін жовчних кислот в організмі новонароджених телят, хворих на диспепсію. У дослідах використано 4 групи телят: контрольні (здорові), хворі, ліковані ентеросгелем та полісорбом. Визначали вміст жовчних кислот у міхуровій жовчі, печінці та у вмістимому товстої кишки.
Аналіз отриманих даних свідчить, що у жовчі хворих телят існують відмінності як у співвідношенні окремих жовчних кислот, так і в значному зниженні їх загального вмісту. Ідентифіковано сім фракцій кон’югованих і вільних жовчних кислот, серед яких за вмістом домінують таурохолева, таурохенодезоксихолева, тауродезоксихолева, глікохолева кислоти. Встановлено, що на фоні зниження вмісту жовчних кислот, кон'югованих з таурином та гліцином, у міхуровій жовчі та печінці новонароджених телят, хворих на гострі розлади травлення, рівень вільних жовчних кислот значно зростає. Це свідчить про зниження біосинтетичної та кон’югуючої функції печінки хворих на диспепсію телят. Поряд з цимзростає вміст токсичної літохолевої кислоти. Аналіз екстрактів із вмістимого товстої кишки хворих телят показав, що загальний вміст жовчних кислот значно підвищується. Це свідчить про те, що організм хворих тварин втрачає велику кількість досліджуваних сполук і на значні відхилення в ентерогепатичному круговороті їх в шлунково-кишковому тракті.
У жовчі та у вмісті товстої кишки у хворих телят значно підвищений рівень загального білірубіну. Так, його вміст у жовчі хворих телят в 1,2 рази більший, ніж у контролі, а у вмісті товстої кишки майже удвічі перевищує контрольні значення. Ці дані свідчать,що в організмі хворих телят під впливом певних чинників, зокрема й підвищеного рівня ЛХК, посилюються процеси розщеплення гемоглобіну водночас зі скороченням терміну функціонування еритроцитів.
Застосування з лікувальною метою ентеросорбентів частково або повністю стабілізує певні ланки жовчно-кислотного обміну в організмі піддослідних тварин та прискорює їх одужання.
Ключові слова: ЖОВЧНІ КИСЛОТИ, ЖОВЧ, НОВОНАРОДЖЕНІ ТЕЛЯТА, ЕНТЕРОСОРБЕНТИ