Bìol. Tvarin, 2016, Volume 18, Issue 3, pp. 91–96 http://dx.doi.org/10.15407/animbiol18.03.091
ДІЯ КОМПЛЕКСІВ ПОЛІМЕРНИХ НОСІЇВ З АНТИСЕНС-ОЛІГОДЕЗОКСИНУКЛЕОТИДАМИ НА ГІСТОСТРУКТУРУ ПРІОНРЕПЛІКУВАЛЬНИХ ОРГАНІВ ЩУРІВ
Н. Ю. Сусол, Ю. В. Мартин, Н. В. Кузьміна, В. В. Влізло
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Інститут біології тварин НААН,
вул. В. Стуса, 38, м. Львів, 79034, Україна
Полімерні матеріали (наноносії) забезпечують суттєві переваги стосовно спрямування, доставки та вивільнення лікарських речовин і відіграють роль одного з найважливіших інструментів в антисенс-терапії захворювань різноманітної етіології. Водночас проблемою для їх використання є токсичний вплив на організм тварин. Особливої актуальності набувають дослідження з розроблення ефективних носіїв нуклеотидів, які застосовуються для профілактики і лікування протеїнопатій.
Вивчали транспортування та доставку олігодезоксинуклеотидів, з’єднаних з трьома новими полімерними носіями на основі диметиламіноетилметакрилату — MP-27, MP-2 та MP-3. Дослідження проводили на прикладі дії комплексів антисенс-олігодезоксинуклеотидів з полімерними наноносіями на клітинний пріон. Показано вплив комплексів на структуру пріонреплікувальних органів білих щурів (Rattus norvegicus var. alba, лінії Wistar).
Встановлено, що полімерні комплекси на основі МР-2 та МР-3 спричиняють незначні зміни мікроструктури мозку, тонкого кишечнику та селезінки. Зокрема, на 7-му добу після ін’єкції вгістоструктурі головного мозку встановлено порушення проникності внутрішньомозкових капілярів та зменшення кількості нейронів в полі зору. У тонкому відділі кишечнику встановлено руйнування ентероцитів, розтягнення серозної оболонки та збільшення пейєрових бляшок. На гістологічних препаратах селезінки виявлено збільшення розмірів поодиноких фолікулів.
Водночас дія носія МР-27 не викликає порушень у структурі тонкого кишечнику, селезінки та головного мозку як окремо, так і в комплексі з антисенс-олігодезоксинуклеотидами. Отже, полімерний носій МР-27 на основі диметиламіноетилметакрилату може бути використаний для транспортування діючих речовин при конструюванні лікарських засобів.
Ключові слова: ЩУРИ, ПРІОНРЕПЛІКУВАЛЬНІ ОРГАНИ, ГІСТОСТРУКТУРА, ПОЛІМЕРНІ НОСІЇ, АНТИСЕНС-ОЛІГОДЕЗОКСИНУКЛЕОТИДИ, КЛІТИННИЙ ПРІОН