ВПЛИВ КОРВІТИНУ ТА ГУМІЛІДУ НА СТАН ОКСИДАНТНО-АНТИОКСИДАНТНОЇ СИСТЕМИ ЩУРІВ НА ФОНІ ВВЕДЕННЯ АДРЕНАЛІНУ

В. А. Паронік1, Л. М. Степченко2, Л. М. Дяченко2, А. Е. Лєвих1, А. І. Шевцова1

Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

1ДЗ «Дніпропетровська медична академія МОЗ України»,
в
ул. Дзержинського, 9, м. Дніпропетровськ, 49600, Україна

2Дніпропетровський державний аграрний університет,
вул. Ворошилова, 25, м. Дніпропетровськ, 49600, Україна

У статті подано результати досліджень впливу антиоксидантних препаратів корвітину та гуміліду на показники перекисного окиснення ліпідів і активності ензимів антиоксидантної системи в плазмі, еритроцитах та у фракції розчинних білків серцевого м’яза щурів з адреналін-індукованою ішемією міокарду.

Встановлено, що введення адреналіну в дозі 0,2 мг/100 г маси впродовж 10 днів призводить до підвищення інтенсивності перекисного окиснення ліпідів та активності ензимів антиоксидантної системи у крові й серці. Показано, що визначення ТБК-активних продуктів і активності ензимів антиоксидантного захисту в крові не відображає в повній мірі стан оксидантно-антиоксидантної системи у серцевому м’язі. Застосування корвітину та гуміліду призводить до зниження ТБК-активних продуктів у серцевому м’язі, хоча у плазмі крові цей показник практично не змінюється. Активність глутатіонпероксидази, глутатіонредуктази під дією корвітину та гуміліду вірогідно зменшується порівняно з цими показниками у тварин з адреналін-індукованою ішемією міокарда, але залишається підвищеною у порівнянні з інтактними тваринами. За дії корвітину активність супероксиддисмутази знижується у 5 разів відносно цього показника вгрупі щурів з ішемією і становить 1,68±0,21 нг/мл/Hb, на противагу 3,12±0,38 нг/мл/Hb уконтрольних тварин.

Отримані дані свідчать про здатність корвітину та гуміліду знижувати кардіотоксичний ефект високих доз адреналіну завдяки їх спроможності зв’язувати вільні радикали, що утворюються у клітинних мембранах кардіоміоцитів при перекисному окисленні ліпідів.

Ключові слова: АДРЕНАЛІН-ІНДУКОВАНА ІШЕМІЯ МІОКАРДУ, КОРВІТИН, ГУМІЛІД, АНТИОКСИДАНТНА СИСТЕМА, ТБК-АКТИВНІ ПРОДУКТИ

скачати повний текст статті в форматі PDF

Search