МОЛЕКУЛЯРНО-ГЕНЕТИЧНИЙ АНАЛІЗ КНУРІВ ПОРІД ВЕЛИКА БІЛА ТА ЛАНДРАС ЗА ГЕНЕМИ РЕЦЕПТОРІВ ЕСТРОГЕНУ І ПРОЛАКТИНУ
В. І. Шеремета, О. С. Опанасенко
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
Національний університет біоресурсів і природокористування України, Україна, Київ–43022, вул. Героїв Оборони, 15
Дослідження проводили з метою оцінки генетичного потенціалу кнурів-плідників порід ландрас і велика біла за генами рецепторів естрогену (ESR) та пролактину (PRLR), встановленя рівня і відмінностей спермопродуктивності різних носіїв генотипів цих генів.
Геномну ДНК отримували з крові за допомогою реактивів у комплекті «ДНК-сорб В» (Амплісенс, Росія). Аналіз генотипів свиней проводили методом ПЛР-ПДРФ (полімеразна ланцюгова реакція, поліморфізм довжин рестриктних фрагментів). В отриманий продукт після ампліфікації генів ESR і PRLR при температурі 37 °C вносили рестриктази відповідно Pvu II і Alu I і витримували 12–14 годин. Отримані після рестрикції фрагменти розділяли в 4 % агарозному гелі (Хелікон, Росія). Для генотипів за геном ESR були отримані фрагменти: АА — 120 п. н.; ВВ — 65 п. н. і 55 п. н.; АВ — 120 п. н., 65 п. н. і 55 п. н. Генотипам за геном PRLR відповідали наступні фрагменти: АА — 85 п. н., 59 п. н., 19 п. н.; ВВ — 104 п. н., 59 п. н.; АВ — 104 п. н., 85 п. н., 59 п. н., 19 п. н .
Встановлено, що в аналізованій вибірці кнурів порід ландрас і великої білої є кількісні відмінності в генотипах за генами PRLR і ESR . Так, всі досліджені кнури породи ландрас і більшість (60 %) великої білої були гетерозиготами за генотипом АВ гена ESR. Тоді як, за геном пролактин-рецептора зустрічаються поодинокі гетерозиготні особини, а більшість плідників обох порід мають гомозиготний генотип ВВ. Породні відмінності полягають у тому, що в породі ландрас кнури мали тільки гетерозиготний генотип за геном ESR, а у великій білій було 40 % тварин з генотипом АА. У породі ландрас частота алелі А за геном PRLR вище на 12 %, ніж у плідників великої білої. Кнури породи ландрас різних генотипів перевершують за показниками спермопродуктивності плідників великої білої породи. У межах кожної породи, не встановлено переваги за спермопродуктивністю кнурів одного з генотипів за генами рецепторів PRLR і ESR.
Ключові слова: КНУРИ, ГЕН-РЕЦЕПТОР ПРОЛАКТИНУ, ГЕН-РЕЦЕПТОР ЕСТРОГЕНУ, ГЕНОТИП, ЧАСТОТА, АЛЕЛЬ, КОНЦЕНТРАЦІЯ СПЕРМІЇВ, ЕЯКУЛЯТ, КІЛЬКІСТЬ СПЕРМІЇВ, КРОВ